آموزش زبان بدن و دستگاه رمزگذارى‌هاى اکمن

آموزش زبان بدن در ارتباطات چهره به چهره توسط پل اکمن

آموزش زبان بدن و دستگاه رمز گذاری اعمال چهره ای پل اکمن

  پل اکمن Paul Ekman در کتاب زبان بدن خود با نام «چهره چه چیزی را آشکار می‌کند؟»  What the Face Reveals بیان کرده است که از چهره  نشت بسیار زیاد اطلاعات اتفاق می‌افتد که می‌تواند یک منبع گیج‌کننده از اطلاعات هیجانی باشد.

اگر انسانها به دهان و صورت یکدیگر توجه نکنند، آنگاه احساس خواهند کرد که هیچ اطلاعاتی ندارند. اگر کسی تنها با دستهای خود، اجازه ندهد که دیگران حرکت لبهای او را ببینند،  اولین احساسی که در دیگران شکل می‌گیرد، آن خواهد بود که او دروغ می‌گوید!

آموزش زبان بدن و آموزش هوش هیجانی با استفاده از دستگاه رمزگذاری اعمال چهره ای پرفسور پل اکمن
آموزش زبان بدن و آموزش هوش هیجانی با استفاده از دستگاه رمزگذاری اعمال چهره ای پرفسور پل اکمن

این بیان نظر پرفسور اکمن را بسیاری از مربیانی که در کار آموزش زبان بدن هستند ، به تشخیص دروغگویی تعبیر می کنند در صورتیکه اگر چنین تصور کنیم که فرستندۀ پیام با این عمل خود قصد دروغگویی دارد، درست نیست بلکه در این زمینه باید شواهد دیگر نیز کنار هم گذاشته شود تا به این اطمینان خاطر رسید.  اما بیشتر اوقات در چنین وضعیتی، فرستندۀ پیام یعنی کسی که حرف می‌زند به عنوان شخصیت پنهان‌کار و مرموز شناخته می‌شود. به‌همین علت اِکمن در آموزش زبان بدن بر این باور است که دستها در هنگام صحبت باید از روی دهان و لبها دور نگاه‌داشت تا هرکس به روشنی و درستی معنای حرف را بفهمدو در این زمینه بین زبان بدن زنان و زبان بدن مردان نیز تفاوتی قائل نمی شود.

 با این روش مانند آن است که به دیگران بگویید: «من به تو هرچیزی را خواهم گفت» و در واقع از آنها می‌خواهید که به شما اعتماد کنند و بتوانید خود را موردِاعتماد نشان دهید. از طرفی به‌راحتی و بدون اینکه هیجان زده شوید، می‌توانید سرعت انرژی آزادی که از درون شما به بیرون منقل می‌شود را احساس کنیدو به این ترتیب به جای یک فرد هیجان زده ، یک فرد هیجان انگیز باشید.

پژوهشها و آموزش زبان بدن دکتر پل اکمن  دربارۀ بسیاری از جلوه‌های هیجانی و بیان چهره‌ای در جهان نشان داد که آنها وابسته به فرهنگ نیستند و دارای «منشاء زیست شناختی» می‌باشند. تمام مردم جهان در زمان خشم، ابروهای خود را به هم نزدیک می‌کنند و در زمان تجربه اندوه، قسمت میانی ابروهای خود را بالا می‌برند. جلوه‌های هیجانی که اِکمن بر آن تأکید داشته است شامل بیان خشم، ترس، شادی، غم، تعجب و انتظار است. احساس‌هایی که از طریق بیان چهره‌ای منتقل می‌شود بیانگر شدت علاقه، سرزندگی ، هیجان انگیز بودن و اشتیاقی است که مردم به‌صورت انرژی  منتقل می‌کنند و به این روش با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

امروزه برای اندازه‌گیری و تشخیص بیان چهره‌ای از یک دستگاه پیچیده‌ و جامعی به نام «دستگاه رمزگذارى‌هاى اعمال چهره‌اى» Facial Action Coding System:  FACS استفاده می‌شود که در سال ۲۰۰۲ بنا بر پژوهشهای پل اکمن ایجاد شد. در این دستگاه با کمک ۵۲ ماهیچۀ صورت می‌توان بیش از ۵۰۰۰ بیان چهره‌ای را تعریف کرد از اَدا و اَطوارهای ظاهری تا ریز حرکات بالا و پایین‌بردن ابروهاو به این ترتیب به عنوان یک منبع بسیار علمی و معتبر برای آموزش زبان بدن شد.

دستگاه رمزگذاری پل اکمن بر‌اساس جدولی شماره‌گذاری می‌شود که استاندارد شده است که در این جدول بدن انسان  به ۸ قسمت تقسیم می‌شود: ۱-‌مجموعۀ سر، ۲-‌صورت، ۳-‌بدن، ۴-‌شانه، بازو و کمر، ۵-‌دست و انگشت، ۶-‌ران و پاشنۀپا، ۷-‌پا، ۸-‌گردن که در جدول (۱-۲) کتاب «هیجان رفتار و تن گفتار» بخش‌هایی از شماره‌گذاری صورت بیان شده است.

دستگاه رمزگذاری اعمال چهره ای پرفسور پل اکمن در کتاب زبان بدن و کتاب هوش هیجانی
دستگاه رمزگذاری اعمال چهره ای پرفسور پل اکمن در کتاب زبان بدن و کتاب هوش هیجانی
کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس ۲۲ آزمون روانشناسی شخصیت اثر فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا و پریسا آقازاده، انتشارات آراسته، ISBN: 978-600-5908-95-4، فروردین ۱۳۹۳
کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس ۲۲ آزمون روانشناسی شخصیت اثر فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا و پریسا آقازاده، انتشارات آراسته، ISBN: 978-600-5908-95-4، فروردین ۱۳۹۳
هوش هیجانی درخشان و تشخیص دروغگویی، صفحه 390 تا 392. کتاب هیجان رفتار و تن گفتار، تألیف محمود امیری نیا، ISBN: 978-600-5908-87-8، انتشارات آراسته فروردین ۱۳۹۳
هوش هیجانی درخشان و تشخیص دروغگویی، صفحه ۳۹۰ تا ۳۹۲٫ کتاب هیجان رفتار و تن گفتار، تألیف محمود امیری نیا، ISBN: 978-600-5908-87-8، انتشارات آراسته فروردین ۱۳۹۳ 

با خرید پکیج کتاب هوش هیجانی به صورت آنلاین ، در پنج طرح طلا سکه و کتاب شرکت نمایید: www.mahmoodamirinia.ir

 

نویسنده: سایت آموزش هوش هیجانی EQ Learning

Mahmood Amirinia . مدرس و مولف مستقل هوش هیجانی . Instructor and Freelance researcher on Emotional Intelligence

1 دیدگاه برای “آموزش زبان بدن و دستگاه رمزگذارى‌هاى اکمن”