زبان بدن در هیجان رفتار و تن گفتار

آگاهی به دانش زبان بدن و تن گفتار باید به ارتباط بین فردی موثر کمک کند

زبان بدن و ساختارشکنی در هیجان رفتار و تن گفتار  

محمود امیری‌نیا، پژوهشگر و نویسنده کتاب هیجان رفتار و تن گفتار یا زبان بدن معتقد است برداشت اشتباه عموم از زبان بدن موجب بی‌اعتمادی مردم به یکدیگر، برچسب گذاری و سوءتفاهم شده است که در کتاب هیجان رفتار و تن گفتار یا زبان بدن سعی کرده‌ام در تغییر این مفاهیم بکوشم ، اینکه تلاش کرده ام تا بگویم هوش هیجانی چیست و چه ارتباطی با هیجان رفتار دارد و یا زبان بدن چیست و چه تفاوتی می تواند با زبان بدن رواشناسی به شکل علمی داشته باشد و به نوعی او در این زمینه دست به یک ساختارشکنی زده است، به همین دلیل می توان گفت که کتاب هیجان رفتار و تن گفتار نگاهی ساختار شکنانه به زبان بدن و بسط دهنده به هوش هیجانی دارد.

حمیده میرحسینی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ کتاب هیجان رفتار و تن گفتار در سه گفتار با عناوین اعتماد و بی‌اعتمادی یا  اعتماد بین فردی ، هیجان رفتار یا  هوش هیجانی و تن‌گفتار یا زبان بدن تشکیل شده است. این کتاب درباره هوش هیجانی Emotional Intelligence و زبان بدن body language است که برای نخستین‌بار در ایران به چاپ رسیده است.

آموزش زبان بدن در کسب و کار و تجارت نقش اساسی دارد
آموزش زبان بدن در کسب و کار و تجارت نقش اساسی دارد

نویسنده در پیش‌گفتار این اثر می‌نویسد: «زمانی‌که کتاب «چگونه ارتباطات اثر بخش داشته باشیم؟» را نوشتم در این فکر بودم که چگونه می‌توان به نیازهای مردمی پاسخ داد که در بسیاری از زمینه‌های ارتباطی و رفتاری نیازمند شناختی تازه هستند؟ برای مثال چطور در جهانی که نشانه‌های زیادی برای بی‌اعتمادی به دیگران وجود دارد هنوز هم می‌توانیم اعتماد کنیم؟ چه ابزاری لازم است تا بتوانید تضمینی برای اعتماد سنجیده ما در ارتباطات پیش روی ما بگذارد؟»

محمود امیری‌نیا درباره این کتاب و محتوای آن توضیح داد: این کتاب بیانگر دانشی است که همه ما در زندگی و ارتباطات خود به آن نیاز داریم. وقتی می‌گوییم هیجان‌رفتار یعنی هیجانی که به رفتار تبدیل شده است و نه رفتاری که هیجانی شده است. به معنای دیگر هیجان مانند یک بسته انرژی عظیم در درون ما خفته است و نیاز است که در قالب رفتار آزاد شود. حتی بر‌اساس یافته‌های «جوفلی و کروسلی» در زمینه هیجان و رابطه آن با انرژی، هیجان‌ها اساسا انرژی هستند و بر‌اساس قوانین انرژی عمل می‌کنند اما این انرژی عظیم می‌تواند تخریب‌کننده روابط هم باشد و نیاز است که مکانیسم‌های روانی و رفتاری لازم برای به کارگیری و مدیریت آن در قالب «جلوه‌های چهره‌ای» و «تن‌گفتار» یا زبان بدن آموزش داده شود.

در اهمیت آموزش زبان بدن نباید بیش از اندازه بزرگنمایی کرد، هر چند که درصد آن در ارتباط بیش از 55 درصد تخمین زده می شود
در اهمیت آموزش زبان بدن نباید بیش از اندازه بزرگنمایی کرد، هر چند که درصد آن در ارتباط بیش از ۵۵ درصد تخمین زده می شود

هوش هیجانی بخشی از دانش «هیجان‌رفتار و تن‌گفتار» است

وی درباره  تعابیری مانند «هیجان‌رفتار یا تن‌گفتار» که در این کتاب به جای تعابیر «هوش هیجانی و زبان بدن» که مقبولیت عمومی دارند استفاده شده، گفت: هوش هیجانی که اغلب به صورت کسر هوش هیجانی (EQ) به کار می‌رود در اواسط سال‌های ۱۹۹۰ از سوی «دانیل گُلمن» جان گرفت. مدل گُلمن که امروزه به طور وسیعی به رسمیت شناخته شده است، به این معنا نیست که به راحتی می‌تواند ابعاد پنهان ظرفیت‌های شناختیِ رفتار ارتباطی را بیان کند.

امیری‌نیا ادامه داد: علاوه بر این گاهی چنین برداشت‌ها و ارزیابی‌هایی گمراه‌کننده هم هستند. از این‌رو، اگرچه هوش هیجانی یک معیار اساسی در ارتباط است اما به نظر من تنها بخش کوچکی از دانش «هیجان‌رفتار و تن‌گفتار» است. اگر پژوهشگری از عدم استقبال مردم به ایده و دانشی که تولید می‌کند بترسد، جامعه به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دست نخواهد یافت و تنها مصرف‌کننده دانش سایران خواهد بود.

این پژوهشگر نظر خود را درباره تن‌گفتار چنین توضیح داد: در اهمیت تن‌گفتار همین کافی است که بگوییم تمام نوزادان دنیا قبل از آن‌که برای نخستین بار بگویند «مامان!» هزاران حرکت تن‌گفتار‌ را به نمایش می‌گذارند تا زنده بمانند و بتوانند از مادر خود محبت نامشروط دریافت کنند. امروزه پژوهشگران بر این باورند که انسان‌های اولیه با شکلی از نمایش بی‌کلام با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند تا آن‌که در طول تاریخ تکاملی ما در جایی گفتار بیش از تن به عنوان شکل اصلی ارتباطی در نظر گرفته شد اما تن و گفتار به‌طور محکمی ‌به یکدیگر وابسته‌اند آن‌طور که ما نمی‌توانیم با یکی بدون آن یکی ارتباط برقرار کنیم. این عادت کهنه ‌هرچند که قدیمی ‌است اما از بین نمی‌رود زیرا حتی وقتی ما با کسی تلفنی صحبت می‌کنیم، دوست داریم او را ببینیم اگر به جز این باشد مانند آن است که دو آدم نابینا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

تفاوت قائل شدن بین زبان بدن وابسته به فرهنگ و غیر وابسته به فرهنگ بسیار مهم است


از چند جهت می توان گفت که مفهوم زبان بدن متفاوت از تن‌گفتار است

وی در پاسخ به این سوال که آیا زبان بدن با برداشت شما از تن‌گفتار متفاوت است، گفت: شاید در نگاه نخست تفاوت ترجمه‌ای قابل ملاحظه‌ای نداشته باشند اما تفاوت معنایی مهمی وجود دارد. زبان بدن اصطلاحی بود که در گذشته نویسندگانی مانند «آلِن پیِز» ، مارک بودن و پرفسور پل اکمن و دیگران تلاش می‌کردند تا برداشت خود را از ارتباطات غیرکلامی فرهنگی به جامعه ارایه دهند اما در دهه اخیر چنین مفهومی در دنیا دگرگون شده است. زیرا اگر ارتباطات غیرکلامی قرار است نقشی در ارتباطات فرهنگی یا بین فرهنگی انسان‌ها داشته باشد اساسا نباید خودش وابسته به زبان یا فرهنگ خاصی باشد.

این پژوهشگر شناختی‌رفتاری درباره این‌که چرا هنوز در جامعه ما برداشت عموم از زبان بدن تغییر نکرده است، گفت: یکی از دلایل آن مربوط می‌شود به آموزش‌دهنده‌های این حوزه که گاهی نسبت به رابطه و قدرت اثر مغز بر تن آگاهی لازم را ندارند و آن‌ها به صورت علمی، دانشی درباره رابطه حرکات بدن و مغز ارایه نمی‌دهند و نمی‌گویند که چگونه محرک‌های هیجانی بر ذهن تاثیر می‌گذارد و دست آخر برای جلب نظر عامه مردم می‌گویند که ما از طریق زبان بدن می‌توانیم بفهمیم که کسی دروغ می‌گوید یا نه؟ بنابراین من ناچار شدم در جامعه خود دست به ساختارشکنی بزنم و از واژه تن‌گفتار استفاده کنم. زیرا مگر ما در ارتباط به دنبال چه هستیم؟ غیر از آن است که می‌خواهیم اعتماد کردن را یاد بگیریم؟ به نظر من چنین برداشت‌هایی که در جامعه از زبان بدن صورت پذیرفته است موجب بی‌اعتمادی مردم به یکدیگر، برچسب گذاری و سوءتفاهم خواهد شد.

امیری‌نیا درباره استقبال خوانندگان از کتاب گفت: این کتاب به تازگی منتشر شده است و یک اثر پژوهشی و مطالعاتی است و هنوز زود است که درباره استقبال مخاطبان چیزی بگویم اما قابل پیش‌بینی است که برای مطرح کردن ایده‌های جدیدی که در کتاب نوشته‌ام به زمان بیشتری نیاز است. هرچند با توجه به چند سال تجربه پژوهش و تدریسی که در دانشگاه بانک ملت و نفت و سایر سازمان‌ها داشته‌ام، امیدوارم استقبال خوبی از کتاب شود زیرا مهم درک محتوای ایده‌هایی است که در آن مطرح شده است.

چاپ نخست کتاب «هیجان رفتار و تن گفتار» تالیف محمود امیری‌نیا، در ۵۱۲ صفحه، شمارگان سه هزار نسخه و بهای ۵۰ هزار تومان از سوی انتشارات آراسته چاپ و روانه بازار نشر شد. علاقه مندان برای تهیه این کتاب، می توانند به سایت www.mahmoodamirinia.com  مراجعه نمایند.

کد مطلب : ۱۹۷۴۶۸

بازتاب این مقاله : 

زبان بدن و ادعای غیرعلمی «تشخیص دروغگویی»، محمود امیری نیا،  بازتاب انتشار از روزنامه شرق ، ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ، جام جم  :  کد خبر: ۱۴۵۷۰۵۷۲۶۶۵۷۴۸۷۷۹۹۵

 

لینک سایت راه روان ، قسمت  روانشناسی و مشاوره 

روش تحقیق تعیین میزان اثر بخشی به کار گیری زبان بدن بر هوش هیجانی دانشجویان

روانشناسی زبان بدن، مقاله و تحقیق دانشجویی ، دانش آموزی و تجربیات معلم

روزنامه ایران ، تاریخ: ۱۳۹۳/۲/۴ ، کد خبر: کد خبر: ۱۱۶۲۵

بانک اطلاعات نشریات کشور

همشهری ، ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

دانش روز ، سایتی برای دانش آموزان البرز

خانه کتاب 

 

هوش هیجانی درخشان و تشخیص دروغگویی، صفحه 390 تا 392. کتاب هیجان رفتار و تن گفتار، تألیف محمود امیری نیا، ISBN: 978-600-5908-87-8، انتشارات آراسته فروردین ۱۳۹۳
هوش هیجانی درخشان و تشخیص دروغگویی، صفحه ۳۹۰ تا ۳۹۲٫ کتاب هیجان رفتار و تن گفتار، تألیف محمود امیری نیا، ISBN: 978-600-5908-87-8، انتشارات آراسته فروردین ۱۳۹۳
کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس ۲۲ آزمون روانشناسی شخصیت اثر فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا و پریسا آقازاده، انتشارات آراسته، ISBN: 978-600-5908-95-4، فروردین ۱۳۹۳
کتاب هوش هیجانی خود را بسنجید بر اساس ۲۲ آزمون روانشناسی شخصیت اثر فیلیپ کارتر با ترجمه محمود امیری نیا و پریسا آقازاده، انتشارات آراسته، ISBN: 978-600-5908-95-4، فروردین ۱۳۹۳
با خرید پکیج کتاب هوش هیجانی به صورت آنلاین ، در پنج طرح طلا سکه و کتاب شرکت نمایید: www.mahmoodamirinia.ir
 

نویسنده: سایت آموزش هوش هیجانی EQ Learning

Mahmood Amirinia . مدرس و مولف مستقل هوش هیجانی . Instructor and Freelance researcher on Emotional Intelligence