NLP و ادعای غلط تشخیص دروغگویی

خداحافظی با NLP ان ال پی ؟!

NLP و ادعای غلط تشخیص دروغگویی

مطالعه علمی محققان دانشگاه ادینبرگ دربارۀ ادعاهای NLPبرنامه‌ریزی عصبی کلامی

یافته‌های برنامه‌ریزی عصبی کلامی در سالهای اخیر موجی از پژوهشها و مطالعات را به راه انداخته است و اولین بار در مبحث «ارزیابی نشانه‌های بصری» در کتاب «قورباغه‌ها برای شاهزاده‌خانم‌ها»[۱] توسط «ریچارد بندلر»[۲] و «جان گریندر»[۳] ارائه شد که شروعی برای مطالعات NLP بود. در مطالعات چشم‌گفتاری برنامه‌ریزی عصبی کلامی، انسانها در سه گروه بصری، شنیداری و لمسی طبقه‌بندی می‌شوند که بر‌اساس صورت‌بندی‌های شش گانه حرکات چشم می‌باشد که در جدول (۳-۳) به تفصیل توضیح داده شده است.

Dr. Caroline Watt

Dr. Caroline Watt
Dr. Caroline Watt

Psychology Department, The University of Edinburgh, Edinburgh, United Kingdom, Dr Caroline Watt obtained her first degree in Psychology from the University of St Andrews in 1984, the year in which the University of Edinburgh announced that it would host the Koestler Chair of Parapsychology. The first Koestler Professor, Robert L. Morris, took up his post in late 1985. A few months later, Morris recruited Caroline Watt as his research assistant.

Translated by Mahmood Amirinia : Instructor and Freelance researcher on Emotional Intelligence

پیروان برنامه‌ریزی عصبی کلامی‌ NLP همچنین این نوع حرکات چشم‌گفتاری را راهی برای شناسایی و تشخیص دروغگویی معرفی کردند با مثال‌هایی مانند اینکه اگر از کودکی پرسیده شود: «مادرش به او چه گفته است»؟ در لحظه‌ای که کودک در حال پاسخگویی است باید به حرکات چشم او توجه کرد. اگر چشم‌هایش به سمت چپ حرکت کند به این معناست که تصویری که در حافظۀ او از واقعیت بوده است یادآوری می‌شود و در نتیجه راست می‌گوید و اگر به سمت راست نگاه کند به این معناست که به دنبال نشانه‌هایی برای ساختن تصویری می‌گردد و در نتیجه دروغ می‌گوید و همۀ اینها در صورتی است که او راست‌دست باشد و در چپ‌دستها کاملاً وارونه خواهد بود.

با وجود همۀ اینها الگوی چشم‌گفتاری که  مردم راست‌دست نشان می‌دهند مانند هم نیست و در چپ‌دستهایی که نیمکرۀ راست برتر داشته باشند هم این الگو به آن صورتی که ادعا می‌شود وارونه نیست. صورت‌بندی‌ها تنها ترفندی هستند برای دانستن نشانه‌های چشمی ‌افراد که بتوان تا حدی دقیق‌تر آنها را در کنار دیگر نشانه‌های تن‌گفتاری، هیجان‌رفتار  و شناخت شناسی تفسیر کرد.

ارتباطهای ادعا شده بین حرکات چشمی و طرز فکر در NLP
ارتباطهای ادعا شده بین حرکات چشمی و طرز فکر در NLP

این ادعای پیروان برنامه‌ریزی عصبی کلامی‌ NLP تا مدتها به‌همین صورت مورد استفادۀ مردم قرار می‌گرفت. بیش از سی تا شصت هزار کلاس آموزشی در این زمینه در سطح دنیا برگزار شد و هزاران ارجاع به این یافته‌ها می‌شد.

پرفسور «ریچارد وایزمن»[۴] در سال ۲۰۱۲ از دانشگاه «هرتفوردشایر انگلیس» و دکتر «کارولین وات»[۵] از دانشگاه «ادینبرگ» در یک بررسی از داوطلبان، درخواست کردند مطلب حقیقت یا دروغی را به زبان آورند و با فیلمبرداری، حالات و حرکتهای دقیق چشم‌گفتاری آنها را بررسی کردند. نتایج این پژوهش نشان داد که یافته‌های پیروان برنامه‌ریزی عصبی کلامی‌ در زمینۀ تشخیص دروغگویی از طریق حرکات چشم‌گفتاری فاقد پایه و اساس علمی‌ می‌باشد.

NLP و اثبات ادعای غیر علمی یافته های آن بر اساس تحقیقات دانشمندان
NLP و اثبات ادعای غیر علمی یافته های آن بر اساس تحقیقات دانشمندان

وایزمن و وات سه مطالعه بر روی آزمودنی‌ها انجام دادند که در هیچ‌کدام رابطه‌ای بین دروغگویی و حرکات چشم مشاهده نشد.

اگرچه برنامه‌ریزی عصبی کلامی‌NLP در این سی و پنج سال روشهای مفیدی را در بهبود مهارتهای زندگی و ارتباطی معرفی کرده است اما اشتباه آموزش دهندگان NLP ، در نتیجه گیری های اغراق آمیز از برداشتها و یافته‌های شبه علمی ‌است مثلاً چشم، گرایش به قطع‌کردن تماس چشمی ‌نسبت به محرکهای محیطی دارد و تغییر جهت نگاه به راست یا چپ به هنگام پرداختن به تفکر عمیق و یا تصمیم‌گیری اتفاق می‌افتد. شواهدی نیز از منظر فیزیولوژی روانشناسی و رفتار وجود دارند که منابع تحریک آزارنده و نگران‌کننده، احتمال حرکتهای چشم را افزایش می‌دهد مانند پرسیدن سؤالی خصوصی از فرد یا در شرایط افسردگی و ناراحتی چشم‌های افراد به پایین تغییر جهت می‌دهد.

:REFERENCE

Tranlation of “Testing Neuro-Linguistic Programming claims of link between eye-movements and truth-telling by Dr Caroline Watt & Prof Richard Wiseman in PLoS ONE: The Eyes Don’t Have It: Lie Detection and Neuro-Linguistic Programming, July 11, 2012″ to persian in “Behavioral Emotion and Body Language book by Mahmood Amirinia”. Page (372-376), ISBN: 978-600-5908-87-8 (کتاب هیجان رفتار و تن گفتار، تألیف محمود امیری نیا، صفحه ۳۷۲ تا ۳۷۶، انتشارات آراسته)

[۱] Frogs into Princes
[۲] Richard Bandler
[۳] John Grinder
[۴] Richard Wiseman
] Caroline Watt: Affiliation: Psychology Department, The University of Edinburgh, Edinburgh, United Kingdom  http://www.koestler-parapsychology.psy.ed.ac.uk/cwatt/biog.html 

بازتاب این نوشته: 

ویکی پدیا ، برنامه‌ریزی عصبی کلامی

با خرید پکیج کتاب هوش هیجانی به صورت آنلاین ، در پنج طرح طلا سکه و کتاب شرکت نمایید: www.mahmoodamirinia.ir

نویسنده: سایت آموزش هوش هیجانی EQ Learning

Mahmood Amirinia . مدرس و مولف مستقل هوش هیجانی . Instructor and Freelance researcher on Emotional Intelligence

1 دیدگاه برای “NLP و ادعای غلط تشخیص دروغگویی”